טיפים רגע לפני חתימה על חוזה עבודה

קיבלתם חוזה עבודה?גמר חתימה טובה 😉 אך האם החוזה מספיק טוב עבורכם?  רגע לפני שאתם חותמים אספנו עבורכם טיפים חשובים.

תהליך חיפוש העבודה הגיע כמעט לסיומו, אחרי ראיונות ומבחנים מפרכים קיבלתם סוף סוף את חוזה העבודה המיוחל. אך האם החוזה באמת לטובתכם? או שניתן לשפר אותו?על מה כדאי לשים לב?

1.    מה שלא כתוב לא קיים – לעיתים במהלך ראיון העבודה , עולות הבטחות שונות כגון העלאה בשכר לאחר פרק זמן מסויים , צבירת ימי חופשה, שעות עבודה, תגמול על שעות נוספות וכו' חשוב מאוד שכל מה שעולה בראיון העבודה יתועד גם בכתב בחוזה

2.    ממה מורכב השכר שלכם? מקומות עבודה רבים מפצלים את רכיב השכר בכל מיני וריאציות שונות ומשונות . חשוב לשים לב האם השכר שלכם הוא גלובלי? האם יש תגמול בנפרד על שעות נוספות? האם התגמול על שעות נוספות הוא גלובלי? האם את זכאים למענקים מיוחדים כגון משכורת 13? האם המשכורת כוללת רכיב של עמלות? במידה וכן כדאי לדרוש שכר בסיס גבוה יותר על חשבון עמלות גבוהות היות והמעסיק מחוייב להפריש את התנאים הסוציאלים משכר הבסיס ולא מהשכר עם העמלות .יש חברות סטארטאפ אשר כחלק מחבילת השכר מציעות אופציות או מניות. וודאו שכל המידע הדרוש מופיע בסעיף זה- מה מספר המניות? מה מחיר המימוש שלהן ומה תקופת הVESTING?  האם קיבלתם את מספר המניות הזהה לעובדים בדרג שלכם?

3.    תנאים סוציאלים ונלווים– חשוב לברר מראש  מה שכר הבסיס על פיו מחושבות ההפרשות הסוציאליות שלכם, ישנן לא מעט חברות אשר השכר הוא גלובלי ומורכב משכר בסיס גלובלי+שעות נוספות גלובליות. במקרה כזה חשוב לוודא שההפרשות מופרשות גם מהשעות הנוספות ולא רק משכר הבסיס.כמו כן כדאי לבקש קרן השתלמות- מדובר על ערוץ החסכון היחיד בשוק שגם משקיע בשוק ההון וגם פטור ממס. המעסיק אינו מחוייב לתת לכם הטבה זו, אך הסכמתו לתת לכם מהווה הטבה משמעותית

4.    רכב חברה– הציעו לכם רכב חברה?נהדר! אך זכרו אין מתנות חינם 😉 חשוב לברר מה הסכום שיורד משכר הברוטו שלכם , האם יש הגבלת קילומטרים? דלקן? מנוי לכבישים מהירים? (במידה והדרך לעבודה כוללת נסיעה בנתיבים מהירים כדאי להתעקש על מנוי או לפחות סבסוד של מנוי כזה.

5.    אוכל- העם צועד על קיבתו 😉 מעסיקים רבים מספקים כרטיסים המסבסדים ארוחות צהריים כגון תן ביס , סיבוס וכו'. חשוב לבדוק מה הן שעות העבודה המקובלות, במידה ומדובר בחברת סטארטאפ תובענית הכוללת עבודה עד השעות המאוחרות של הלילה לעיתים קרובות, רצוי לבקש תקציב גם עבור ארוחת ערב (או התייחסות לכך בחוזה).  

לסיכום, אחרי שווידאתם שסעיפי החובה בחוזה (שכר, ימי חופשה, ימי מחלה וכו') תואמים לציפיותיכם, חשוב מאוד לקרוא את ההסכם לעומק ולא להתעצל. התנאים אליהם תזכו הינם תוצאה ישירה של יכולת המו"מ שלכם ומומלץ להתייעץ לגביהם עם חברים ואנשי מקצוע.

 גמר חתימה טובה 🙂

he_ILHebrew

לפני שאתה עוזב, אל תשכח להרשם לסוכן החכם וקבל ישירות למייל את המשרות החמות והמתאימות לך ביותר!

שליחת קורות חיים